Skoro Włochy są tak zróżnicowane, musi odbić się to również na włoskiej kulturze i obyczajach charakterystycznych dla danego regionu.

Włoskie obyczaje – co region, to obyczaj?

Nie da się krótko scharakteryzować poszczególnych zwyczajów i tradycji danego regionu – znacznie ciekawiej poznawać je, podróżując! Pokuśmy się jednak o podanie kilku ciekawostek dotyczących narodu…

Na pewno można znaleźć cechę wspólną – styl bycia mieszkańców. Włosi należą do sympatycznych, spontanicznych i gościnnych narodów. Powitają uśmiechem, poczęstują regionalnym winem i serem, gdyż twierdzą, że trzeba żyć pełnią życia. Bywają impulsywni i odrobinę zarozumiali oraz konserwatywni – głównie na południu kraju.

Trzeba też wiedzieć, że Włosi są żywiołowym narodem – głośne mówienie i dynamiczna gestykulacja nie oznacza, że ktoś ma ochotę się z nami pokłócić. Rozmawiają tak również ze sobą – np. o planach na najbliższy weekend.

We włoskich miastach życie zaczyna się… wieczorem, a w pełni rozkwita dopiero po 20.00! Około 18-19 otwierane są restauracje, a o 21.00 trudno znaleźć wolny stolik. Zresztą ulice, kluby i dyskoteki też są wypełnione po brzegi!

Poszczególne regiony charakteryzują się różnymi zwyczajami, ale jeśli ciekawią nas włoskie obyczaje, warto wybrać się tu w dni patronów danych miast. Występy, śpiewy, muzyka – to wszystko przypomina najlepszy spektakl teatralny. Warto być w centrum tych wydarzeń np. na zachodnim wybrzeżu Sycylii, podczas procesji biczowników w Kalabrii czy słynnego karnawału w Wenecji.