Jeśli marzy Wam się podróż po malowniczych włoskich regionach, ale nie możecie się zdecydować, których dokładnie – nie ułatwimy Wam zadania. Poniżej prezentujemy TOP 5 z nich, ale ten jeden jedyny musicie wybrać sami.

Regiony Włoch – TOP 5

Włochy słyną jako niezwykle malownicze i różnorodne – można tu podziwiać wspaniałe zabytki, poznać prawdziwe perełki z zakresu sztuki czy architektury, skosztować najlepszych smaków świata, zwiedzać, spędzać czas aktywnie, plażować i się relaksować. Kryją w sobie wiele regionów – warto poznawać je po kolei.

Umbria. Znajduje się w samym środku Włoch i graniczy z Toskanią, więc można podczas jednej podróży obejrzeć oba! Lasy, jeziora, gaje oliwne, winnice, doliny, dużo zieleni, bogactwo flory i fauny. Nie bez powodu określana jest jako zielone płuca Włoch. Nie ma tu również tak wielu turystów jak w sąsiedniej Toskanii, co dla wielu z nas zapewne jest ogromną zaletą.

Toskania. Najpopularniejszy region włoski? Bez dwóch zdań Toskania! Słynna dzięki filmowi i książkom, ale w pełni sobie na to zasłużyła. Stolica, Florencja, to bogactwo zabytków – warto wybrać się na spacer po Starym Mieście. A wieczorem koniecznie trzeba spróbować lokalnych odmian chianti. Podróżując po Toskanii, oczy cieszą naprawdę różnorodne krajobrazy.

Marche. Oto niecko jeszcze nieodkryty włoski zakątek. Niedoceniany, a szkoda! Region jest równie malowniczy jak Toskania, mimo że mniej popularny. Zaletą jest mniejsze natężenie turystów, dzięki czemu jest tu spokojnie. Polecamy wybrać się do Loreto, Serra de Conti, a także urocze Fabriano. Mieszkańcy regionu żyją z rolnictwa – warto skusić się na lokalne potrawy na bazie świeżych warzyw.
Apulia. Region na samym obcasie buta! Znajdują się tu piękne i piaszczyste plaże – wybrzeże ma aż 800 km, klimatyczne wioseczki, słynne białe domki trulli w Alberobello widniejące na liście UNESCO, Lecce określane jako Florencja Południa, stolica regionu – Bari, a także znakomite oliwy i wina. To biedniejsza część kraju, ale zdecydowanie warta ujrzenia.

Kalabria. Przede wszystkim należy wybrać się na plaże i do najważniejszych miast w tym regionie. Czuć co prawda atmosferę prowincji, ale to tylko urok tej części Włoch. Podziwiać tu można wspaniałe plaże o drobnym piasku, góry, zatoczki i architekturę. Z miast słynie zaś Tropea, położona na klifie, ale miasteczek o zachwycającym klimacie tu nie brakuje.
(kkw / Fot. Pixabay/papaveru)