Włochy znajdują się w południowej Europie na Półwyspie Apenińskim, oblewane wodami licznych mórz – Śródziemnego, Adriatyku, Jońskiego, Tyrreńskiego i Liguryjskiego.

Włochy – wymarzone na plażę, ale i w góry

Długość wybrzeża wynosi aż 7600 km – nic dziwnego, ze stanowią jedno z ulubionych miejsc miłośników plażowania!
Półwysep ten przypomina z wyglądu obcas, dlatego często Włochy określa się jako „włoski but”. Cechują się wyżynnym i górzystym krajobrazem, dlatego też chętnie przyjeżdżają tu turyści spragnieni wspinaczki górskiej, narciarstwa, a także zwiedzania. Położenie zapewnia gościom niemal wszystkie atrakcje – zależnie od regionu i pory roku.

Położenie sprawia, że nie można narzekać na brak atrakcji przyrodniczych i rozmaitych regionów turystycznych (Toskania, Umbria, Apulia itd.), a także atrakcji związanych z ukształtowaniem terenu – to m.in. wulkany – Wezuwiusz, Stromboli i Vulcano, wybrzeże Morza Śródziemnego, około 70 malowniczych wysp (np. Sycylia, Sardynia, Elba), góry, alpejskie szczyty i doliny, jeziora polodowcowe, parki narodowe, jeziora, a także enklawy – Watykan i San Marino.

Aż 80% powierzchni kraju zajmują góry – Alpy kuszą, a najbardziej najwyższy szczyt, czyli słynny Mont Blanc o wysokości 4807 m. n. p. m. Jednak na równi z nimi trzeba wymienić Apeniny ciągnące się przez prawie całą długość Półwyspu Apenińskiego, a także cudowne plaże – długie, szerokie, o drobnym piasku. Średnie temperatury powietrza i dobrze zagospodarowane wybrzeże zachęcają do spędzenia tu wakacji.