Włochy są tak różnorodne, że trudno wymienić i zwiedzić wszystkie atrakcje – warto jednak próbować. Polecamy wycieczkę m.in. do Parku Narodowego Cinque Terre.

Park Narodowy Cinque Terre we Włoszech

Park narodowy Cinque Terre słynie jako najpiękniejszy park narodowy znajdujący się na terenie Włoch i widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To przede wszystkim pięć – jak już sama nazwa wskazuje – miasteczek. Nie byle jakich miasteczek, bo niemal przyklejonych do stromych gór. Można odnieść wrażenie, że za chwilę runą wprost do mieniącego się barwami turkusu morza.

Wybierzmy się zatem do Monterosso al Mare, słynnej Vernazzy, Corniglii, Riomaggiore i Manarola. Można po nich wygodnie podróżować… koleją. A widok stacji kolejowej w takim miejscu doprawdy zaskakuje!


Co więcej? Otóż bajeczne widoki, plaże, skaliste klify, niezwykłej urody zatoczki, górskie ścieżki zapraszające na wędrówki, a także wyborna kuchnia obfita w owoce morza… Nic dziwnego, że Cinque Terre jest każdego roku chętnie odwiedzane przez turystów.
Podobno – a warto przekonać się o tym osobiście – w całym Włoszech nie ma takiego zagęszczenia widoków na w sumie takiej niewielkiej powierzchni. Trudno obyć się tutaj bez aparatu – co chwilę ma się ochotę przystanąć, aby wykonać serię zdjęć lub popatrzeć w zadumie na zapierające dech w piersiach widoki.

A wieczorem można kontemplować nie tylko zachody słońca, ale i bujnie rozkwitające życie nocne. Jest tu przecież aż pięć wspaniałych miasteczek – a w nich zabawa, kluby i knajpki ze schłodzonym włoskim winem oraz świeżymi rybami i owocami morza.