Klimat Włoch należy do jednego z korzystniejszych na świecie – oznacza to ciepłe i suche lata oraz łagodne zimy. Jednak w poszczególnych regionach różnice w pogodzie mogą być spore!

Pogoda dla bogaczy, czyli włoski klimat

Włochy leżą w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego – w północnej części kraju klimat jest raczej umiarkowany, a w południowej śródziemnomorski. To tutaj turyści wypoczywają najchętniej, gdyż lata są gorące i suche, a zimy łagodne. Takie warunki pogodowe są przecież charakterystyczne dla wybrzeży. Typowy klimat śródziemnomorski nie występuje w centrum ani na terenach górskich – tylko na pasie wybrzeża.

Jeśli wolimy nieco chłodniejsze powietrze, powinniśmy wybrać się na tereny górzyste – w Alpy lub Apeniny. Trzeba jednak pamiętać, że zimy bywają mroźne, głównie na nizinach Lombardii i w regionie Emilia-Romagna. Śnieg to jednak rzadkość – wyjątkiem są jedynie regiony północne i górskie.

Popularne regiony, miasta i wybrzeże cieszą się popularnością wśród turystów, dlatego lipiec i sierpień są mocno oblegane. Upały są największe, ale kolejki i ceny także. Plaże zaś są bardzo zatłoczone! Ponadto sierpień to miesiąc urlopowy także dla Włochów...

Polecamy wybrać się latem do Włoch, jeśli lubimy wakacyjny klimat i upały. W innym przypadku odpowiednią porą będzie też okres od kwietnia do końca czerwca oraz od września do października. Z pełni lata można też korzystać tuż sezonie albo po nim, kiedy to pogoda wyjątkowo sprzyja również zwiedzaniu.