Tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe organizowane są w wielu krajach – warto wybrać się m.in. do Włoch. Gdzie konkretnie? Podpowiadamy poniżej!

Jarmarki świąteczne we Włoszech

Udział w jarmarku to nie tylko świetny pomysł na City Breaka – można też zaplanować ferie zimowe i szaleństwo na stokach, a przy okazji zwiedzić piękne włoskie miasta i zobaczyć, jak wygląda tradycyjny jarmark. Znajdź tanie bilety do Włoch i spędź klimatyczny przedświąteczny weekend na wybranym jarmarku. A może cały tydzień na nartach?
Grudzień to wyjątkowy miesiąc w roku, aby poczuć klimat świąt i podziwiać wspaniałe miasta i miasteczka włoskie w zimie – może w ośnieżonym wydaniu? Temperatury są niższe, ale ma to swój urok, a wszędzie unosi się aromat grzanego wina z przyprawami korzennymi, pieczonych kasztanów itd.
Moc atrakcji i smakołyków
Ogromne choinki, liczne smakołyki lokalne i zagraniczne (wędliny, sery, słodkości, wina, miody itd.), pomysły na świąteczne upominki – wszystko to sprawia, że można szybko poczuć magię świąt. Co więcej, organizowane są różne atrakcje i rozrywki, nie tylko dla dzieci.
Jako jeden z najpiękniejszych jarmarków we Włoszech uchodzi m.in. organizowany w Trydencie, a konkretnie przed Castello del Buonconsiglio. To była rezydencja biskupów znajdująca się w północno-wschodniej części Starego Miasta.
Neapol, Bolonia – dla miłośników włoskiej kuchni
Bardzo popularny jest także jarmark organizowany w Neapolu lub Bolonii – tu powinni wybrać się zdecydowanie miłośnicy włoskiej kuchni! W końcu Neapol to stolica pizzy, a Bolonia – stolica włoskiej kuchni.
A poza smakowitościami, można tu kupić figurki do bożonarodzeniowych szopek, a także najróżniejsze prezenty dla bliskich – biżuterię, lokalne wina, rękodzieło itd. W Bolonii wzdłuż Fiera di Santa Lucia odbywa się jeden z najstarszych jarmarków – panuje na nim świąteczna atmosfera.
Nietypowy wybór – cudowna Katania
Malownicza i piękna Katania także będzie odpowiednim wyborem. W samym jej centrum można spacerować między straganami i smakować różnych lokalnych produktów, oglądać prace lokalnych artystów i rzemieślników, kupić słodkości i wina. Katania jest też wyjątkowym miejscem, mimo że mniej popularnym niż np. Neapol, Rzym, Mediolan itd., ale zdecydowanie warto ją odwiedzić.
Gdzie jeszcze wybrać się na jarmark świąteczny?
Gdzie jeszcze warto wybrać się na jarmark świąteczny we Włoszech? Polecamy też Montepulciano w Toskanii, Bolzano, Como, Merano, na Sycylii oraz oczywiście wspomniany Rzym. Warto też wiedzieć, że w większych miastach – jak w Rzymie czy Mediolanie – organizowanych jest więcej jarmarków świątecznych. Na każdym można ujrzeć różne oryginalne drobiazgi, lokalne wyroby – biżuterię, ceramikę, wyroby z drewna, bombki i inne ozdoby na choinkę itd., a także spotkać Świętego Mikołaja. Co więcej, każde miasto jest też wspaniale przystrojone, można podziwiać piękne iluminacje, zachwycające mieszkańców i turystów. Dekoracje bożonarodzeniowe sprawiają, że wspaniały klimat gwarantowany – niezależnie od miasta, które wybierzecie.

KKW, fot.PeterKraayvanger/Pixabay