Planujesz podróż do Włoch i zastanawiasz się, który region wybrać jako miejsce urlopowe? Poznaj atrakcje oraz najpiękniejsze miasteczka Apulii – to piękny, mimo że mniej znany region niż na przykład Toskania lub Umbria, a zdecydowanie wart uwagi. Oto, gdzie warto się wybrać.

Apulia – poznaj najpiękniejsze miasteczka w regionie

Malownicza Apulia
Apulia jest niezwykle malowniczym i interesującym regionem, pełnym urokliwych miasteczek. Warto go poznać od Półwyspu Gargano na północy, po Półwysep Salentyński na południu. Słynie ze wspaniałych plaż, miasteczek, oryginalnej kuchni oraz innych atrakcji – poznaj bliżej włoską Apulię, a w międzyczasie próbuj włoskich potraw – nie tylko pizzy. Zacznijmy od stolicy regionu – Bari.

Bari – zupełnie inne Włochy
Jeśli dobrze znasz Włochy, Bari na pewno Cię zaskoczy. To miejsce inne tuż turystyczne regiony słonecznej Italii. Słynie też jako miejsce, w którym spędzają urlop sami… Włosi. Panuje tu spokój i leniwa atmosfera.
Nie jest to największa atrakcja turystyczna Apulii, ale na pewno warto od niej zacząć – panuje w nim nieład, inna atmosfera niż w Rzymie, Bolonii czy Neapolu, jest mniej turystyczne, ale też urocze. Warto zobaczyć Stare Miasto, mury miejskie, zamek Svevo, bazylikę św. Mikołaja czy katedrę San Sabito. Mimo to najlepiej spędzać czas na apulijskim wybrzeżu lub w małych miasteczkach.

Polignano a Mare – najsłynniejsza plaża
Domy wyglądają jak greckie zabudowania – też są wypalone przez słońce na kolor biały. Warto tu spacerować, gdyż każda przechadzka będzie zwieńczona widokiem Adriatyku. Co więcej, sami Włosi uznają wybrzeże Polignano a Mare za jedno z piękniejszych w swojej ojczyźnie.
Miasto leży na podmywanych falami wysokich klifach z widokiem na morze. Można je podziwiać ze skalnych tarasów lub znajdujących się pod nimi jaskiń. Urokliwe miasteczka to nie wszystko – znajduje się tu również jedna z najpiękniejszych plaż w regionie Apulii.

Alberobello – zobacz słynne domki trulli
Alberobello słynie z typowych dla siebie zabudowań – to słynne trulli, okrągłe domy z kamienia ze stożkowatym dachem z wapiennych łupek. Stanowią jedną z kluczowych atrakcji regionu i każdy turysta przybywa tu, aby je zobaczyć. Mimo to ich historia jest inna – budowano je z biedy i konieczności oszczędzania.
Chciano w ten sposób uniknąć płacenia podatków, które były pobierane od mieszkańców klasycznych domów. Trulli miały stanowić tymczasowe schronienie, jednak przetrwały stulecia – nikt nie sądził, że są tak solidne. Są tak unikatowe, że obecnie znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Bajkowe białe domki przyciągają każdego roku turystów i są wizytówką tego włoskiego regionu.

Matera – miasto wykute w kamieniu
Matera to miasto wykute w skale – kolejne we Włoszech. Tak powstała jego zabytkowa część. Co ciekawe, w filmie „Pasja” grała ona Jerozolimę. Wydrążona w skale Starówka prezentuje się niezwykle i jest warta uwagi – warto wspiąć się na strome schody i podziwiać widoki. To jedna z największych atrakcji w regionie.

Kar.kw.